حواس پرتی_تمرکز

حواس پرتی_تمرکز
من زیاد دچار حواس پرتی میشوم ولی نمیدانم علت آن چیست.

موارد زیادی میتواند موجب حواس پرتی شود.اگر در موقعیت های مختلف از جمله هنگام مطالعه ،در کلاس درس،جلسه ی آزمون و یا سایر مواقع حواستان پرت میشود،ابتدا علل زیر را به ترتیب برسی کنید:
• بیماری عفونی:تشنج،دیابت،ضربه ی سری،مشکلات کلیوی ،مشکلات تیروئید،مشکلات کبدی و کم خونی
• خستگی:کم خوابی،فقر مواد غذایی و کمبود آهن
• اختلال پیش فعالی و نقص توجه:این اختلال،وراثتی است و از کودکی موجب اختلال در تمرکز میشود.پیش فعالی و نقص توجه در ۲۸ درصد از دانش آموزان شایع است.
• اختلالات اضطرابی:مانند وسواس ،اضطراب و انواع ترس که از علل شایع حواس پرتی دانش آموزان هستند.
• اختلالات عاطفی و انطباقی:مانند مشکلات خانوادگی ،ماجراهای عاشقانه،تنش در روابط با دوستان و معلمان،مواجه شدن با فشار های تحصیلی و …
• اختلالات خلقی:مانند افسردگی یا دو قطبی
از میان موارد بالا عوامل ۳تا ۶ که عمدتا مربوط به هیجانات است،منشا حواس پرتی،عدم توجه و عدم تمرکز بسیاری از دانش آموزان محسوب میشود.
توصیه میکنم به مدت دو هفته افکار و احساسات خود را زیر نظر بگیرید .هر ساعت آن ها را کنترل و حتی یادداشت کنید؛ببینید در چه موقعیت هاییدچار حواس پرتی میشوید.برسی کنید در آن مواقع ،چه افکار و احساساتی به سراغ شما آمده است.همه ی آن ها را یادداشت کنید و به سراغ یک مشاور بروید.نتایج ثبت شده را با او در میان بگذارید و به کمک وی علت عدم تمرکزتان را پیدا کنید .اگر هم حواس پرتی،کار های روزانه شما را مختل کرده است و علل روحی دارد،به سراغ یک دکتر روان شناس بروید و برای رفع مشکل از او کمک بگیرید.
من اغلب در طول جلسه ی امتحان تمرکز ندارم.سوال را جا می اندازم و مرتکب اشتباه های پیش پا افتاده ای میشوم ،در حالی که در منزل اینطور نیستم .چه توصیه ای میکنید؟
اگر فقط در جلسات امتحان یا آزمون یا موقع درس پرسیدن معلم دچار مشکل میشوید،به احتمال زیاد از امتحان،معلم یا نتیجه ی امتحان میترسیدو ناخودآگاه
این موضوع شما را مضطرب میکند .همین ترس و اضطراب ،عملکرتان را ضعیف میکند و موجب عدم توحه و تمرکز میشود.بهترین راه،درمان اضطراب است و بهترین درمان اضطراب امتحان آن است که نگرش تان را به آزمون و امتحان تغییر دهید.
بهتر است قبل از امتحان ،در منزل و در شرایطی مشابه با جلسه ی آزمون،امتحان دادن و کنترل اضطراب را تمرین کنید؛اگر خوب عمل کردید آن وقت به خودتان مطمئن باشید و توانایی هایتان را زیر سوال نبرید.در آخر برای عادت کردن و حساسیت زدایی،در پرسش و پاسخ های کلاسی صرف نظر از هر نتیجه ای که به دست می آوریدبیش تر شرکت کنید.

من در کلاس سریع حواسم پرت میشود.چیکار کنم؟
باید دید به چه علت در کلاس دچار حواس پرتی میشوید.آیا:
• آدم پیش فعالی هستید و طاقت یک ربع نشستن سر جای خود ندارید؟
• بابت تکالیف انجام نشده یا نداشتن آمادگی درسی،باز خواست معلم هستید؟
• چپ دست هستید و صندلی و نیمکت مناسبی ندارید؟
• نگاه منفی به معلم و کلاس دارید و به آن ها رغبتی ندارید؟
• خیالباف هستید و هر کلمه ی معلم ذهن شما را به جایی میبرد؟
• یادگیری شنیداری شما ضعیف است و بیشتر میل دارید با خواندن مطالب آن ها را بیاموزید؟
• از لحاظ جسمی سرحال و آماده نیستید و به عنوان مثال حالت گرسنگی،خستگی یا کسالت دارید؟
این ها بخشی از علل حواس پرتی در کلاس هستند.توصیه میکنیم ابتدا علت را جستجو کنید.بسیاری از این مسائل میتواند توسط خود شما حل شود.در ادامه به چند توصیه ی زیر نیز توجه کنید:
• قبل از کلاس از هر جهت آماده باشید.وسایل و تکالیف خود را آماده کنید.بدون حالت خواب آلودگی،خستگی،گرسنگی و…سر کلاس حاضر شوید.
• به موقع در کلاس حاضر باشید.
• در جایی مناسب و راحت بنشینیدکه عوامل مزاحم در آن کمتر باشد.
• فرض کنید یک تونل فرضی بین شما و معلمتان وجود دارد که خارج از آن را نمیبینید و نمیشنوید.
• پرسش هایی را که به ذهنتان می آید در کاغذی بنویسید و به موقع از معلم بپرسید.
• بهترین شیوه آن است که موقع گوش دادن به معلم چیزی ننویسید؛فقط خوب گوش کنید و خوب یاد بگیرید .ولی اگر جزو آن دسته از افراد هستید که بدون نوشتن یادگیرشان دچار مشکل میشود،از جملات کلیدی معلم یادداشت بردارید.
• شنونده ی خوبی باشید.اسیر کلمات اضافی،لهجه یا خطاهای گفتاری معلم نشوید و همواره به منظور و مفهوم گفتار او توجه کنید.
• در حالت تدریس معلم ،اورا با معلم های دیگر مقایسه نکنید.
• به حرکات دست و تاکیدات او توجه کنید.
• در کلاس فعال باشید.در پرسش و پاسخ های دیگران وارد شوید تا دچار کسالت و حواس پرتی نشوید.

من موقع مطالعه تمرکز ندارم.خواندنم زمان گیر است و گاهی مجبورم یک موضوع را چند بار بخوانم .چه راه حلی پیشنهاد دارید؟
ابتدا مطمئن شوید با علل شش گانه ی حواس پرتی که در آغاز مطلب خوندید درگیر نیستید و در صورت وجود مشکل ،روی آن ها کار کنید .سپس به موارد زیر توجه کنید:
• اگر سرعت مطالعتان به هر دلیل از جمله کلمه خوانی،لب خوانی،ریتم خواندن نامناسب ،راه رفتن و…کم است،قطعا حین مطالعه دچار ضعف تمرکز خواهید شد.
• منشا اصلی بیشتر حواس پرتی ها در مطالعه،بی حوصلگی و کم توجهی در هنگام مطالعه ،نداشتن علاقه یا داشتن احساس منفی به یک درس یا کتاب است.تا وقتی که صرفا برای رفع تکلیف درس میخوانید و مانند بعضی کارمندان دائما در پی آن هستید که کارتان زودتر تمام شود،این حس به شما اجازه نمیدهد به عمق آن درس وارد شوید و بر آن تمرکز کنید .
• داشتن هر نوع هیجان منفی ،فکر و خیال ،نگرانی و…موقع مطالعه ،تمرکز خواندن را کم میکند.
• وضعیت نشستن شما هنگام مطالعه نیز در میزان تمرکزتان موثر است .بهترین حالت،نشستن پشت میز است.

برای داشتن تمرکز بیشتر در مطالعه چه توصیه هایی دارید؟
علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد ،روش های زیر به شما کمک میکند تمرکز بیشتری در مطالعه به دست آورید:
• در شروع مطالعه،عوامل فیزیکی و محیطی را که ممکن است حواستان را پرت کنند،کاهش دهید؛اتاقتان را مرتب نگه دارید،وسایل اضافی را بیرون ببرید و در مکانی ثابت درس بخوانید.میزتان را پشت پنجره قرار ندهید .تلفن همراه خود را خاموش نگه دارید؛آن را روی میز قرار ندهید و….
• زنگ مطالعه ی خود را در هر درس،متناسب با توانایی و روحیه تان انتخاب کنید.این مهم نیست که در شروع کار ،زنگ مطالعه ی شما ۱۵ دقیقه باشد یا یک ساعت.
• هنگام درس خواندن،در هر قسمت که دچار حواس پرتی شدید جلوی آن مطلب علامت بزنید .ولی نباید از سر میزتان بلند شوید و به بهانه ی آنکه تمرکز ندارید به سراغ کار دیگر یا مطالعه ی درس دیگری بروید
• در شروع کار مهم نیست که کیفیت مطالعتان عالی باشد.بیشتر تلاشتان بر این باشد که نوبت و زنگ مطالعه را تمام کنید ؛حتی اگر نتیجه کمی داشته باشید.
• یک کش به مچ دست خود ببندید . هر وقت دچار حواس پرتی شدید آن را بکشید و رها کنید تا هشیار شوید.
• دفتری به همراه داشته باشید و هر نوع فکر یا کاری که ذهنتان را به خود مشغول میکند در آن وارد کنید تا بعدا برای آن برنامه ریزی کنید.بدین طریق ذهن شما از این افکار خالی شود.
در شروع تمرین برای تمرکز ،عوامل فیزیکی مانند سر و صدا ،نور و …میتواند بر تمرکزتان تاثیر داشته باشد آن ها را کنترل کنید،ولی فراموش نکنید که این ها نمیتوانند علت اصلی عدم تمرکز شما باشد.

در درس هایی که ضعیف تر هستم تمرکز کمتری دارم. آیا ضعف درسی باعث کم شدن تمرکز در مطالعه میشود؟
برای تمرکز مناسب در مطالعه علاوه بر آمادگی روحی و جسمی،باید از لحاظ علمی و درسی هم آماده باشید.برای فهمیدن هر مطلب لازم است آمادگی علمی داشته باشید یعنی به پیش نیاز های آن مسلط باشید.در غیر این صورت ذهنتان از روی نوشته ها فرار میکند و فهم آن دشوار میشود علاوه بر آن،مطالعتان کش دار و کسل کننده و تمرکزتان تضعیف میشود.
آمادگی علمی تنها به دانستن پیش نیاز های یک درس محدود نمیشود؛گاهی با یک مطلب دشوار روبه رو میشوید یا با کتاب کمک درسی که تمرین های متنوعی دارد کار میکنید.در این صورت علی رغم همه ی تلاشی که انجام میدهید؛جزئیات و نکات آن مطلب یا کتاب ،در ذهنتان خوب جمع و جور نمیشود ؛این علامتی است که نشان میدهد هنوز به اندازه ی کافی به آن موضوع تسلط ندارید .همین عدم تسلط در تمرکزتان مشکل ایجاد میکند.برای حل این مسئله بهتر است در شروع با منابعی که تمرین هایش تنوع کمتر ولی تکرار بیشتری دارد،کار کنید یا اینکه با موضوعات ساده تر شروع کنید.

آیا برای تمرکز بیش تر،خواندن چند باره ی یک موضوع را مفید میدانید؟
اگر به پیش نیاز های یک درس مسلط نباشید،تکرارِ خواندن کمکی به تمرکز نمیکند.در این حالت خواندن شما ماشینی و طوطی وار است.اما اگر آمادگی علمی داشته باشید ،تکرار مطالب برای تمرکز بیشتر مفید خواهد بود.
در شروع خواندن یک درس،تمرکز زیادی ندارم ولی بعد از مدتی احساس میکنم تمرکز بیشتری پیدا کردم.آیا این یک ایراد است؟
این طبیعی است که در شروع هر کاری،از جمله مطالعه،میزان تمرکز کم باشد ولی در ادامه با افزایش برانگیختگی یا انگیزه،تمرکز شما بر روی مطلب بیشتر شود.
اصلا نمیتوانم در محیط های پر سروصدا تمرکز کنم و درس بخوانم ولی دوست من به راحتی در چنین محیط هایی درس میخواند.آیا سر و صدا در تمرکز و مطالعه تاثیری دارد؟
در این باره تحقیقات زیادی انجام شده است که نتایج آن ها نشان میدهند:
• سر و صدا در شروع مطالعه نقش بیشتری در تمرکز فرد دارد ولی در ادامه این نقش کمتر میشود.به همین جهت توصیه میکنیم اولا:کارتان را در شرایط مساعد(قبل از ایجاد سر و صدا)شروع کنید تا بتوانید پس از ایجاد سر و صدا به راحتی آن را ادامه دهید.ثانیا:در صورت وجود شرایط نامناسب و پر سر و صدا،با مطالبی که آسان تر هستند و به آن ها علاقه دارید،شروع کنید و در ادامه ی کار به مطالب دشوار تر بپردازید.
• هنگام مطالعه،سر و صدای محیط ،در سرعت و کیفیت آن تاثیر چندانی ندارد.همه ی ما میتوانیم در محیط های پر سر و صدا هر موضوعی را به خوبی مطالعه کنیم.به عبارت دیگر،محیط آرام و ساکت هر چند به استمرار و بهبود مطالعه کمک میکند ولی عامل تعیین کننده ای برای کسب تمرکز در مطالعه نیست.
• میزان تاثیر سر و صدای محیط بر مطالعه،وابسته به آن است که ما از نقش سر و صدا بر مطالعه چه طرز فکری داشته باشیم،چقدر اهمیت برای آن قائل باشیم و به چه میزان روی آن حساس باشیم.اگر به ما تلقین شده باشد که سر و صدا مانعی اساسی برای درس خواندن است،به سر و صدا حساس میشویم.ولی اگر باور داشته باشیم که سر و صدا تاثیری بر تمرکز ندارد،میتوانیم حتی در مکان های ناآرام به مطالعه بپردازیم.
• تجربیات و مطالعات زیادی نشان میدهد که عوامل مزاحم محیطی از جمله شلوغی و سر و صدا،بر افرادی که از نظر درسی ضعیف ترند یا از اختلال های روحی مانند اضطراب ،استرس و…رنج میبرند ،بیشتر تاثیر میگذارد.ولی افرادی که از نظر درسی قوی تر هستند و از استحکام عاطفی و روانی خوبی برخورددارند،نسبت به سر و صدا حساسیت کمتری دارند.

آیا با تمرین میتوان تمرکز را بهبود داد؟
باید توجه کرد که ظرفیت تمرکز افراد،امری وراثتی است.مثلا افرادی که پیش فعالند یا دچار اختلال بی توجهی هستند،نمی توانند حتی در کنار درمان این مشکلات،به اندازه ی افراد عادی تمرکز داشته باشند.اما شما میتوانید با انجام تمرین های تمرکز و ورزش هایی همچون یوگا یا مدیتیشین در چارچوب ظرفیت تمرکز خود،تمرکزتان را بهتر کنید.

من از کودکی حواس پرت بودم.هیچکاری را تمام نمیکنم.حوصله ی نشستن سر کلاس را ندارم.پرانرژی و پر تحرکم.همه از دست من عاصی هستند.برای رفع این مشکل چه کار کنم؟
بگذارید پاسخ این پرسش دا به طور مفصل بدهم؛چون مسئله ای که مطرح کردید،خیلی مهم است.با توجه به علائمی که ذکر کردید،ممکن است شما دچار اختلال نقض توجه باشید.علایم اختلال نقض توجه از سه سالگی خود را نشان میدهد.امروزه تعداد زیادی از دانش آموزان گرفتار این اختلال هستندو شمار مبتلایان آن روز به روز در حال افزایش است .معمولا این افراد در معرض شکست های پی در پی قرار میگیرند .اختلال نقض توجه به سه صورت زیر و گاهی توماً بروز میکند:
• پیش فعالی:آدم های پیش فعال،تحرک افراطی ،بی هدف،بیقرار و نا آرومی دارند.معمولا میل ندارند مدتی طولانی سر جایشان بنشینند و آرام و قرار ندارند.اغلب ور حال راه رفتن و دویدن هستند؛دست و پای آن ها حرکت اضافه و بیقراری دارد؛هیچ کاری را به سرانجام نمیرسانند و در انجام کار ها بی توجه و بدون تمرکزند.در ضمن زیاد،حرف نمیزنند.
• کم توجهی:افراد کم توجه،تمرکز کوتاه دارند،حواسشان بر اثر محرک های محیطی به راحتی پرت میشود.به جزئیات مسائل توجه نمیکنند،دچار اشتباهات مکرر میشوند .در انجام تکالیف و درس خواندن مدام از این شاخه به آن شاخه میپرند.فعالیت روزمره ی خودشان را فراموش میکنند.از انجام تکالیفی که به حوصله و فکر و کوشش ذهنی نیاز دارد میگریزند.در برنامه ریزی و استمرار کار مشکل دارند.از دستورات پیروی نمیکنند و تکلیفشان را کامل انجام نمیدهند.دائما وسایلی را که برای انجام تکالیف و فعالیتشان ضروری است،گم میکنند.
• تکان شوری:افرادی که دچار تکان شوری هستند،صحبت یا کار دیگران را قطع میکنند.بدون فکر و تامل به سوال ها پاسخ میدهند.رفتار پرخاشگرانه و مقابله جویی دارند.بی پروا هستند و کارهای خطرناک میکنند.معمولا افرادی که نقص توجه دارند،شلوغ کاری میکنند،سر و صدا راه می اندازند،در کلاس برای دیگران مزاحمت ایجاد میکنند.از تماس چشمی با دیگران پرهیز میکنند.حافظه ی کوتاه مدت آن ها ضعیف است،درخواست ها و مطالبات فوری دارند.علل زیادی از جمله عوامل ژنتیکی و مشاجرات خانوادگی میتواند موجب اختلال نقض توجه شود.برای تشخیص و درمان این اختلال باید به پزشک مراجعه نمایید.فراموش نکنید طول درمان آن دراز مدت است.ضمن اینکه به نظارت ویژه در کلاس و خانه و حمایت خانواده،معلم و مدرسه نیاز دارید.
برای رفع این مسائل چند توصیه داریم:
• درکلاس،کنار پنجره،کولر یا دوستان شلوغ و یا هر وسیله ی محرک دیگر ننشینید.حتما در ردیف جلو نزدیک معلم و همچنین کنار دانش آموزان صبور و خوش رفتار بنشینید.
• مشکلتان را با مشاور و معلم خود در میان بگذارید.از آن ها بخواهید که سخت گیری نکنند و مطالبات تحصیلی زیادی از شما نداشته باشند؛چون تکالیف زیاد،معضل کم توجهی را تشدید میکند و موجب افت تحصیلی بیش تری میشود.
• اگر به مدرسه ای بیش از حد منظم و شبه پادگانی میروید،بهتر است مدرسه ی خود را تغییر دهید.
• تکالیفتان را به روش های گوناگون و در شرایط مختلف انجام دهید؛گاهی پشت میز کامپیوتر،گاهی…
• کارها و تکالیفتان را کوچک کنید و آن ها را به صورت بسته های کوچک انجام دهید.از مطالعه ی طولانی بپرهیزید،به ازای انجام هر کار کوچک به خودتان پاداش دهید و خود را تحسین کنید.
• برای رفع ضعف های درسی تان از معلم خصوصی کمک بگیرید.
• اگر پیش فعال هستید بیش از سایرین نیاز به برنامه ریزی دارید؛کاری که معمولا خودتان قادر به انجام آن نیستید.پس بهتر است از یک مشاور با تجربه کمک بگیرید.
• ورزش منظم داشته باشید.ورزش برای تخلیه ی هیجانات و انرژی اضافه و همچنین کنترل و کاهش این اختلال بسیار موثر است.

🌟براى رزرو مشاوره و برنامه شخصي مشخصات خود را به تلگرام ۰۹۰۵۱۴۲۰۱۶۵ ارسال كنيد.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: انتخاب رشته کنکور ، کنکور 98
مقالات پیشنهادی
تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

2 × 3 =

24 ساعته 7 روز هفته پاسخگوی شما هستیم

شماره تماس: 02191300672

آدرس ایمیل:info@toofanedu.ir

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس